Już za nami Bieg z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego organizatorem byli Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie oraz Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Cel został osiągnięty. Zebraliśmy, dzięki Wam – ludziom dobrego serca – blisko 23 tys. zł, które zasiliły konto Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. To jednak nie wszystko…

W niedzielę 16 czerwca 2019 r. w Szczytnie odbył się I Bieg charytatywny z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Na plaży miejskiej tłumnie zjawili się policjanci,  funkcjonariusze innych służb mundurowych, kadra, studenci i słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a także mieszkańcy miasta Szczytno i okolic – przyjaciele Policji.

Głównym celem zawodów – oprócz uroczystego uczczenia ww. rocznicy – było zebranie środków na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, propagowanie sportowej rywalizacji jako skutecznej metody rozwoju osobistego, integracja środowiska policyjnego, a także promowanie zawodu policjanta oraz postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do ojczyzny.

Trasa zawodów biegła malowniczą ścieżką wokół jeziora Domowego Dużego. Dystans jaki mieli do pokonania zawodnicy wynosił 4800 m.

Podczas przedsięwzięcia odbyły się dwa biegi: Bieg Przyjaciół Policji skierowany do przedstawicieli innych służb, studentów WSPol oraz osób cywilnych oraz Bieg Główny skierowany do funkcjonariuszy Policji.

Na trasę biegu o godz. 11:00 jako pierwsi wyruszyli przyjaciele Policji. Po niespełna 18 min. 27 s. na mecie zameldował się pierwszy zawodnik – Marcin Dudziec z Klubu Biegacza Jurund Szczytno. Tuż za nim na mecie pojawiła się Bogusz Żaneta z czasem 18 min. 34 s.

Przed godz. 12:00 na starcie pojawili się funkcjonariusze Policji. Zanim jednak wystartowali, oddali minutą ciszy cześć wszystkim policjantom, którzy przeszli na wieczną służbę.  

Na pierwszego zawodnika – Borzęckiego Norberta z reprezentacji KGP czekaliśmy niespełna 16 min. 59 s. Różnica pomiędzy pierwszą czwórką była niewielka – walka trwała do ostatnich metrów.

Wyniki poszczególnych zawodników dostępne są na https://superczas.pl/biegwspol

Wyniki poszczególnych zawodników kształtowały się różnie. Jednak to nie one były w tym dniu najważniejsze, a pomoc rodzinom funkcjonariuszy.

Warto zaznaczyć, że każdy z zawodników wniósł opłatę startową – cegiełkę w kwocie min. 45 zł. Pieniądze te trafiały bezpośrednio na konto Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Po wstępnym zliczeniu pieniędzy, kwota jaką zebraliśmy wyniosła blisko 23 tys. zł. Symboliczny czek na ręce Sekretarza Zarządu Fundacji Pana mł. insp. w stanie spoczynku Zenona Parchimowicza przekazał insp. dr hab. Marek Fałdowski – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie postanowili – korzystając z okazji – obdarować dzieci, których ojców – policjantów już z nami nie ma. Podczas koleżeńskiej zbiórki zebrali pieniądze, które przeznaczyli na zakup rowerów oraz kart podarunkowych.

Wszystkie te upominki przekazano dzieciom podczas finału I Biegu charytatywnego.

Tego dnia zorganizowano również punkt Fundacji DKMS, który miał na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Serdeczne podziękowania należą się: Pani Annie Jesień, która przed każdym z biegów przeprowadziła dla zawodników rozgrzewkę, Panu mł. insp. w st. spocz. Wojciechowi Lewandowskiemu za wspaniałe poprowadzenie wydarzenia, a także wszystkim osobom i podmiotom, dzięki którym możliwa była organizacja naszego biegu.

Na ogromne słowa uznania zasługują również: pomysłodawczyni i główna inicjatorka Biegu – kom. Małgorzata Ciesielska – Kierownik Działu Dowodzenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz kadra dowódcza Działu Dowodzenia, w szczególności: podinsp. Robert Ocipiński, kom. Andrzej Gidziński oraz podkom. Daniel Bruski. To dzięki ich wielkiemu sercu i pasji zorganizowano dzisiejszy Bieg, który z pewnością na stałe się wpisze do kalendarza przedsięwzięć organizowanych rokrocznie w naszej Uczelni.   

W wydarzeniu udział wzięli również: Pani Ilona Bańkowska – Zastępca Burmistrza Miasta Szczytno, Pan mł. insp. Wojciech Żmija – przedstawiciel Komendanta Głównego Policji, dowódca SPKP we Wrocławiu, Pani Małgorzata Kowalewicz – wolontariusz Fundacji, a także Pan Waldemar Ziółkowski – przedstawiciel Stołecznej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

 

O Biegu z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej w mediach: https://olsztyn.tvp.pl/43104463/pobiegli-aby-pomoc-rodzinom-poleglych-policjantow-zebrali-ponad-20-tys-zlotych

 

 

Foto: E-movies